Zdroj: Szabó Gál Bence

Glycín je aminokyselina, nachádzajúca sa v najväčšom rozsahu v bielkovinách kolagénového typu. V iných bielkovinových zdrojoch sa objavuje len v malých množstvách. V súčasnosti spotrebúvame oveľa menej bielkovín kolagénového typu ako naši predkovia, veď dnes už perkelt z pazúrov, vývar z kostí, huspenina, držky a podobné jedlá nie sú príliš obľúbené. Tým sa teda výrazne posunul pomer príjmu aminokyselín pochádzajúcich z bielkovín. (Napr. došlo k poklesu glycínu v porovnaní s ostatnými.) Počas evolúcie to nebolo príznačné, a preto vzniklo podozrenie, že by to mohlo mať škodlivé následky. Tento predpoklad potvrdzujú aj priaznivé účinky náhrad glycínu.

Optimálny krvný cukor
Výrazne znižuje účinok glukózy (tak ako aj sacharidov) na zvýšenie krvného cukru. Zvyšuje účinok inzulínu, pričom úroveň inzulínu prakticky vôbec nezvyšuje, naproti tomu úroveň dobrého glukagónu áno, čím je vlastne „rivalom“ inzulínu. V prípade inzulínovej rezistencie znižuje aj vysokú úroveň krvného cukru.

Pokožka
Naša pokožka obsahuje značné množstvo kolagénu, to znamená, že i glycín. Účinky peptidov kolagénu, ktoré redukujú vrásky, zvyšujú pružnosť pokožky a majú hydratujúci a pokožku omladzujúci účinok, sú veľmi známe i dobre preskúmané. Kolagén môže ďakovať za svoje účinky zväčša práve vysokej úrovni glycínu. Keď vnútorne myslíme na to, aby bola naša pokožka čo najdlhšie mladá, tak kombinácia kolagénu, glycínu, vitamínu C, výťažkov zo šupiek a kôstok hrozna a bioflavonoidov môže byť pre ňu najskvelejšou.

Nervová sústava
Malé množstvo zvyšuje pozornosť a obeh mozgových mikrokapilár. Podľa rôznych pokusov je účinný i pri depresii, schizofrénii aj OCD.

Detoxikácia
Na základe pokusov, ktoré však prebehli len na zvieratách, napráva funkciu pečene a obličiek, zvyšuje produkciu glutatiónu, ktorý má silný detoxikačný a antioxidačný účinok.

Spánok
Viacero výskumov sa zaoberalo účinkom glycínu na spánok. Bolo zistené, že glycín použitý pred spánkom (3 gramy na cmúľanie) zlepšuje kvalitu spánku, urýchľuje proces zaspávania a odďaľuje príliš skoré zobudenie a aj popri kratšom spánku budeme odpočinutejší. (Šesťhodinový spánok s glycinom má častokrát priaznivejší účinok ako osemhodinový spánok bez glycínu.)

Glycín je výborný aj ako sladidlo!
Nemá vedľajšiu chuť, je teplovzdorný, má približne podobné sladiace vlastnosti ako cukor. V protiklade s polyalkoholmi (ako napr. xilit/brezový cukor, maltit, eritrit) u nikoho nespôsobuje črevné problémy. Neoklame organizmus, pretože za jeho chuľou nie sú prázdne kalórie, ako u väčšiny sladidiel, veď je to bielkovina glycínu a podľa toho ho aj spracúva náš organizmus. (Sladká chuť hlási organizmu zdroj cukru a z glycínu si organizmus v prípade potreby naozaj dokáže vytvoriť cukor a tak nespôsobuje hypoglykémiu). Je zvlášť dobrý pri tlmení prílišného zvyšovania krvného cukru, na sladenie zákuskov a podobných vecí – beztak s vysokým obsahom sacharidov – pretože dokáže držať na uzde prudký nárast krvného cukru.

Účinky na predĺženie života
Znížený príjem kalórií pri pokusoch s myšami – pri normálnom užitočnom príjme makro/mikro živín – účinne predlžuje dĺžku života myší. Tieto účinky boli potvrdené i pri opiciach i u ľudí. (U ľudí, samozrejme, z etických dôvodov nie je možné robiť pokusy s celoživotným zníženým príjmom kalórií, a preto v ich prípade môžeme usudzovať o účinkoch len na základe merania tzv. telomérov.) Pri obmedzenom príjme kalórií sa predĺženie života u myší (+40%) podarilo obmedzením príjmu aminokyseliny metionínu. Podobný výsledok bol zaznamenaný aj neskôr, keď bola strava myší doplnená veľkým množstvom glycínu. Stalo sa to preto, lebo glycín obmedzuje využitie metionínu z potravy a tým vyrovnáva pomer aminokyseliny v krvi, ktorá sa vstrebáva z bielkovín. V prípade človeka to ešte nebolo preskúmané, ale predpokladá sa, že je tiež účinný. Keďže vo väčšine potravín sa nachádza veľa metionínu, v praxi sa preto dá ťažko zrealizovať diéta so zníženým príjmom metionínu. Avšak po jedle použitý glycín (napr. glycínom sladený dezert alebo nápoj) simuluje metionínom zníženú, život predlžujúcu diétu, veď glycín obmedzuje vstrebávanie metionínu.