Zdroj: Gabor Szendi

Opäť sa objavila jedna hlúpa, neopodstatnená a nevedecká kritika užívania vitamínu takým cieľom, aby odradila ľudí od zdravého životného štýlu a aby súhlasili s tým, že choroby sú pre každého osudom, a z chorôb nás vyliečia len lekári a k nim patriaca Big Pharma.

Je veľmi poľutovaniahodné, že Gábor Varga, ktorý sa zaoberá s liečivými hubami, sa prikláňa k falšovaniu vedy, zaslepene verí tomu, že on je zástancom čistej vedy a uchopí všetky nástroje, aby šíril nevedecké a ničím podložené názory. Osobne nemám proti nemu nič, ani proti liečivým hubám, ani ho nepoznám. V mojich očiach on je jav, proti ktorému musím oponovať.

On je vlk v rúchu baránka, ktorý sa vydáva za prívrženca alternatívnej medicíny, a šíri falošné veci farmaceutickej vedy medzi ľuďmi a zneužíva alternatívnu medicínu, do ktorej bola vložená toľko úcty a dôvery.

Problémom pre Vargu je to, že neovláda prečítať, ani pochopiť a zhodnotiť odbornú literatúru. Najlepšie riešenie by bolo, keby to nechal pre seba. Ale on sa postaví pred publikum, reční, žiada priestor v médiách a hlása svoje hlúpe a bludné názory.

Vo vede je nevyhnutné, aby niekto vedel kriticky hodnotiť tvrdenia iných. Nie preto, že každý chce podvádzať, ale preto, lebo nikdy nečelíme faktom, ale ideológií, záujmom a dôsledkom. Minule už som raz napísal ako odozvu analýzy, v ktorej viackrát spomenul metaanalýzu, v ktorej som preukázal, že vôbec nepochopil tvrdenia a výsledky odborného článku.

V jeho terajšom uverejnenom článku apeluje na môj článok, namiesto toho, aby vyvodil poučenie, on to považoval ako útok na jeho osobu. Ja to vidím ako vývoj jeho osobnej tragédie, lebo skôr alebo neskôr pre všetkých bude zrejmé, že čelíme falošnému proroku, ktorý sa dal oklamať manipulatívnym článkom a výskumom farmaceutickej vedy, a nechtiac sa stal propagandistom farmaceutiky.

Bohužiaľ skôr či neskôr stráca dôveryhodnosť. Jedine tomu verí, a myslí si, že on je jediný jasnovidec, a jeho úlohou je, aby zachránil tých šialencov, ktorí vo vitamínoch hľadajú tajomstvo dlhovekosti, hoci v jeho oku je šedý zákal nevedomosti.

Kto nepozná rozdiel medzi relatívnym a absolútnym rizikom, nevie, že vitamín E neobsahuje len alfa-tokoferol, a nevie, že samostatne môže spôsobiť problémy, ani to, že jedno vyšetrenie nemôže byť také spoľahlivé, aby sme vedeli vyvodiť smerodajné závery. Taký typ človeka nech radšej vezme lekcie zo štatistiky a z kritiky vedy, ale dovtedy nech ostane v tichu.

Naše produkty GALGAL+ Multivitamin, resp. GALGAL+ Čakanie bábätka sme vyvinuli podľa najnovších výskumov so zreteľom na prirodzenosť a životaschopnosť.

Odporúčame prečítať: Vitamín K ako záchranca
Odporúčame prečítať: Vitamín-D sa nedokáže zužitkovať bez horčíka