Zdroj: Dr. Mercola , dňa 22.apríla 2011

Preložila: Andrea Bojtos

Nedá sa dostatočne zdôrazniť, že melanóm nie je spôsobený UV žiarením, pretože hladina vitamínu D v populácii je extrémne nízka a že nie je žiadna zdravšia vec, než opaľovanie so zmiernením a spálením. Článok Dr. Mercola poukazuje na to, že činidlá na ochranu proti slnečnému žiareniu sú nielen pasívnymi škodami, ktoré inhibujú syntézu vitamínov, ale môžu aktívne stimulovať vývoj melanómu alebo iných druhov rakoviny.

Výskumníci neziskovej skupiny Environmental Working Group (pracovná skupina pre životné prostredie) vo Washingtone vydali výročnú správu, v ktorej sa uvádza, že takmer polovica z 500 najpopulárnejších krémov proti slnečnému žiareniu môže urýchliť vývoj malígnych buniek a rozšíriť rakovinu kože, pretože obsahujú vitamín A a jeho deriváty, retinol a retinyl palmitát.

Bohužiaľ, FDA (americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) odvtedy vie o nebezpečenstve použitia vitamínu A v opaľovacích krémov odkedy pred 10 rokmi objednal vyšetrenie, ale ani od vtedy neurobil nič, aby upozornil ľudí na nebezpečenstvo.

“FDA nariadil vyšetrenie fototoxicitu retinyl palmitátu a fotokarcinogenicitu, keďže tieto dve prísady sa čoraz viac vyskytujú v opaľovacích krémoch,” – uverejnil to Národný toxikologický program vo svojej správe v októbri v roku 2000.

Ďalšie zdroje naznačujú, že opaľovacie krémy môžu mať aj nasledujúce problémy:

Použitie chemikálie nazývanej oxybenzon, ktorý interferuje s hormonálnym účinkom a vstrebáva do krvného obehu cez kožu

Prehnané vyhlásenia o ich účinku

Neúplné nariadenie FDA o ich použití

Musíme byť opatrní, že na akých fórach hovoríme o opaľovacích prípravkoch. Podľa správ brazílska supermodelka Gisele Bündchen “nahnevala špecialistov na rakovinu”, keď nazval opaľovacie krémy “jedom” . Kvôli chemických prísad nie je ochotná ich používať ani na sebe, ani na svojej rodine.

Bohužiaľ FDA opäť obhajuje záujmy svojich “zákazníkov” s obrovským kapitálom, namiesto toho, aby mal stále na pamäte zdravie ľudí. Výrobcovia opaľovacích krémov profitujú z toho, že FDA odmieta zverejniť svoje vlastné výsledky testov bezpečnosti, ktoré sú známe už viac ako desať rokov. Nie je to po prvýkrát, kedy sa liek uvoľní na trh, čo neskôr spôsobí smrť mnohých ľudí a len po tom stiahnu z komerčného obehu.

Naozaj je potrebné používať opaľovací krém?

Odpoveď je: “možno” ale len vtedy, keď sa nedá kontrolovať množstvo žiarenia slnka, ktoré zasiahne našu pokožku. Napríklad, ak niekto pracuje celý deň vonku. Alebo v niektorých citlivých častiach tváre, napríklad, okolo oka. Táto oblasť je veľmi náchylná na skoré vrásky kvôli opakovanému UV žiareniu a pretože je malá a jeho pokrytie neovplyvňuje negatívne syntézu vitamínu D.

Neodporúčam však používať väčšinu opaľovacích krémov na trhu, pretože nie len blokujú mechanizmus syntézy vitamínu D v tele, ale sú tiež naplnené toxickými chemikáliami. Opaľovacie krémy predávané v biopotravinách sú však zvyčajne bezpečné (ale to neberte ako hotovosť – poznámka Sz.G.).

Situácia je taká, že denné bezpečné opaľovanie je jednou z najlepších vecí, ktoré môžeme urobiť pre vaše zdravie. Umožňuje nášmu telu prirodzene vyrábať správne množstvo vitamínu D.

Keď farba našej kože dosiahne bledoružovú farbu počas opaľovania, musíme dokončiť opaľovanie, lebo potom sa už nevytvára viac vitamínu D ale sa stáva poškodzujúcim. A spálenie kože slnkom nikdy nie je dobré pre naše zdravie.

Výhody vitamínu D

Táto super výživa :

 • Pomáha udržiavať kardiovaskulárne zdravie
 • Zvyšuje svalovú silu
 • Pomáha pri optimalizácii krvného tlaku
 • Posilňuje imunitný systém
 • Podporuje zdravú funkciu obličiek
 • Podporuje zdravé zuby
 • Podporuje silné kosti

Je dôležité vedieť, že je to len zlomok z účinkov optimalizujúce zdravie. Odborníci sa zhodujú, že najlepší spôsob, ako sa dostať k dostatočným množstvom vitamínu D je opaľovanie.

Takzvaní odborníci, ktorí manicky zakazujú opaľovanie a naliehajú na trvalé používanie krémov na opaľovanie, v skutočnosti dosiahnu zvýšenie rizika rakoviny.

Opaľovanie môže nás ochrániť pred rakovinou

V priebehu rokov početné štúdie potvrdili, že náležitá opatrnosť pri opaľovaní nám môže skutočne pomôcť predchádzať rakovine kože. Je pravda, že výskyt melanómu sa môže znižovať v dôsledku opaľovania a môže sa zvýšiť pri použití vysoko faktorových opaľovacích krémov.

Jedna analýza ukázala, že u tých pacientov s melanómom, ktorí sa viac zdržiavali na slnku úmrtnosť bola nižšia a mali výskyt menej agresívneho typu nádoru.

Iná talianska štúdia publikovaná v roku 2008 v Európskom vestníku o rakovine ( European Journal of Cancer) potvrdila, že pacienti s melanómom, ktorí pred ochorením sa opaľovali viac, sa vyliečia z väčšou pravdepodobnosťou.

V skutočnosti melanóm je bežnejší u pracovníkov pracujúcich v interiéroch, než u tých, ktorí pracujú vonku a častejšie sa objavujú na takých oblastiach tela, ktoré ani nie sú vystavené k slnečnému žiareniu. Okrem toho UVB žiarenie spomaľuje výskyt melanómu u geneticky predurčených, náchylných jedincov.

Aby sme ochránili našu pokožku, musíme sa vyhnúť najviac škodlivým lúčom.

Ultrafialové lúče slnka majú dve hlavné vlnové dĺžky, UVA a UVB. Dôležité je pochopiť rozdiel medzi týmito dvoma a s nimi súvisiacimi rizikovými faktormi.

UVB žiarenie je “dobré” a pomáha pleti produkovať vitamín D.

UVA žiarenie je “zlé”, pretože preniká do hlbších vrstiev kože a spôsobuje väčšie poškodenie voľnými radikálmi. Okrem toho, UVA lúče sú prítomné v priebehu celého roka a počas celého dňa rovnomerne , zatiaľ čo UVB lúče sú silné iba uprostred dňa, ráno a večer nie. Hlboko prenikavé UVA žiarenie je dôvodom tomu, prečo sa môžeme opáliť aj keď je zamračené.

Takže, ak používame opaľovací krém, ktorý neochráni pred UVA žiarením, nemá žiadny význam a škodí celkovému zdravotnému stavu.

Jedna lepšia alternatíva

Jedna z najlepších obranných prostriedkov proti opáleniu nie je opaľovací krém alebo stiahnutie sa do tieňa. Prečo? Pretože väčšina opaľovacích krémov je naplnená toxickými chemikáliami, ktoré urýchľujú progresiu rakoviny kože alebo sa dostávajú do krvného obehu a tam spôsobujú hormonálne poruchy.

Vôbec nepotrebujeme aby sme sa neustále natierali, ale jednoznačne všetci potrebujeme každodenné opaľovanie tak, aby naša pokožka nespálila. Priaznivý účinok bezpečného opaľovania bol preukázaný u viac ako 16 druhov rakoviny. Napríklad, rakovina pŕs, hrubého čreva, maternice, pažeráka, vaječníkov, močového mechúra, žlče, žalúdka, pankreasu, prostaty a análne rakoviny a non-Hodgkinovho lymfóma.

Bavlnené oblečenie poskytuje ochranu cca. 15 faktorov. To znamená, že ochrana je približne 15 krát vyššia, ako keby bola pokožka vystavená slnku. Nezabudnite, že spálenie slnkom nemá žiadny účinok a nie je dobré ani pre pokožku.

Takže Gisele Bündchen mala pravdu?

Druhou otázkou je, že akému druhu UVA žiareniu zabraňujú toxické chemikálie používané v opaľovacích prípravkoch?

OMC (Octyl methoxycinnamate)          Octocrylin

Avobenzon                                            Oxybenzon

Homosalate                                          Octinoxatre

Octisalate

 

Takže, ak sa Gisele odvolávala na tie opaľovacie krémy, ktoré obsahujú tieto umelé chemikálie, ktoré narúšajú funkciu hormónov a ani neposkytujú ochranu proti UVA žiareniu, mala úplnú pravdu!

Bezpečnejšie alternatívy

Existujú bezpečnejšie alternatívy, ktoré sa môžu bezpečne používať v prípadoch, keď nemôžeme kontrolovať trvanie opaľovania. Napríklad, ak idete s deťmi do zábavného parku alebo na pláž.

Na prirodzenú ochranu proti UVA a UVB lúčom používajte také prípravky, ktoré obsahujú aktívnu zložku oxid titaničitý a oxid zinočnatý. S mojim výskumným tímom sme zostavili zoznam materiálov, ktoré považujeme za dobré.

Vitamín A a jeho deriváty – retinol a retinyl palmitát – by nemali byť zahrnuté do zložiek!

Materiály, ktoré sa dajú bezpečne používať na starostlivosť o pokožku sú nasledovné:

 • Kokosový olej
 • Jojobový olej
 • Slnečnicový olej
 • Shea maslo
 • D a E vitamín
 • Eukaliptový olej

Vitamín A je nebezpečná prísada proti slnečnému žiareniu.

Výrobcovia opaľovacích krémov preto používajú vitamín A vo svojich výrobkoch, lebo je antioxidant a preto považujú za látku zabraňujúcu starnutie pokožky. Ale štúdia FDA o fotokarcinogenite vitamínu A odhalila nasledujúce:

“… nádory a lézie sa vytvorili o 21% rýchlejšie v laboratórnych zvieratách natreté krémom obsahujúci vitamín A, ako na zvieratách ktoré boli natreté s krémom bez obsahu vitamín A.”

Prečo FDA nezverejnil tieto výsledky? Prečo nevarovali obyvateľstvo pred nebezpečenstvom proti opaľovacím krémom obsahujúci vitamín A ?

Nikto si nie je istý, prečo nepočúvajú svojich vedcov a lekárov. Bohužiaľ, toto správanie sa stalo bežné u nás, čo je veľmi smutné, pretože FDA by nemala slúžiť obchodným záujmom, ale ochrane verejného zdravia.

Astaxanthin, je najmodernejší vnútorný opaľovací krémy.

Áno, táto živina je obzvlášť užitočná proti poškodeniu pred slnkom!

Astaxantín sa nedávno dostal do popredia ako “super výživa” a bol predmetom mnohých odborne overených vedeckých štúdií. Morské riasy to produkujú následkom UV žiareniu. Riasy sa tak chránia. Je celkom pochopiteľné, že táto vysoko pigmentovaná látka je schopná ochrániť telo, ak užijeme dostatočnú veľkú dávku a dostatočne dlho aby sa mohol inhibovať do našich tkanív. Môže to trvať niekoľko týždňov.

Jednou z výhod čo vzbudil záujem vedcov, že znižuje príznaky starnutia tým, že chráni pokožku pred poškodením spôsobeným slnkom.

Nezávislé výskumné laboratórium vykonalo štúdiu o odolnosti pokožky proti UVA a UVB žiareniu pred a po užitím astaxantíne. Po užití 4 mg denne počas dvoch týždňov sa koža subjektu po výrazne dlhšom čase stala červenou po zasiahnutí UV lúčami.

Boli tiež preukázané priaznivé účinky astaxantínu v štúdiách na zvieratách:

zníženie oxidačného stresu spôsobeného UVA žiarením bolo 100-krát silnejší ako betakarotén a 1000 krát silnejší ako luteín.

v roku 2002 sa objavil dermatologický odborný článok, ktorý tvrdí, že astaxantín chráni proti modifikujúcim účinkom UVA žiarenia na ľudskú DNA.

Niektoré ďalšie tipy proti spáleniu pokožky:

Zdravá prírodná výživa bohatá na antioxidanty pomáha vyvážiť poškodenie spôsobené ultrafialovým žiarením. Čerstvé, surové, nespracované potraviny poskytujú telu potrebné živiny na udržanie zdravého vyváženia medzi omega 6 a omega 3 mastnými kyselinami v koži, čo je primárna obranná línia proti spáleniu tela. Ak sa spotrebuje príliš veľa spracovaných potravín, naše bunky sú plné poškodených, oxidovaných tukov, takže naša koža nemá správnu ochranu na bunkovej úrovni. Môžeme tiež chrániť hlavu a tvár pred priamym žiarením tým, že nosíme čapicu so šiltom.

 

Odporúčame prečítať:
Niečo okolo vitamínu K2 smrdi
Vitamín K ako záchranca
Chcete žiť dlho? Jedzte veľa tuku!